Wychowanie malych dzieci

Anemia, zwana również niedokrwistością jest stanem, w jakim płynie do ograniczenia liczb czerwonych krwinek. Są nowe przyczyny powstania niedokrwistości w systemie zdrowego człowieka: zapewne istnieć zrobiona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów bądź oraz w układu ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie zatem jest dość często spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Ale w przypadku osób przy nadziei definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości natury dodatkowo jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest to zjawiskiem zupełnie normalnym. W przebiegu ciąży więc świadczymy o zaistnieniu anemii, kiedy powraca do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie niszczy to natomiast faktu, że ważne niedobory czerwonych krwinek w systemie przyszłej matki mogą sprawić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W wczesnym okresie ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, i nawet poronieniem. W tamtym trymestrze może sprawić do powstawania wad rodzonych, a w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Inne to ciąża mnoga, niedobór witam i zalety odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość mocno żyje w sezonie nastąpienia w ciążę. Leczenie anemii chce od jej stopnia zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której powodem był niedobór żelaza, jest ciągle leczona doustnymi środkami pełniącymi jego wielkość. Bardzo rzadko korzysta się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi zatem natomiast droga o moc silniejsza niż w przypadku przyjmowania suplementów diety. Sprowadzają się przypadki, kiedy potrzebna będzie też transfuzja krwi – dzieje się tak zwykle w postaciach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość szybko rozpoznawalnym, jej sygnałami są:

zmęczenie,
osłabienie,
bóle głowy,
kłopoty z myślą i koncentracją,
zawroty głowy.

Jeżeli to, stanowiąc w ciąży, zauważysz obok siebie któryś z przytoczonych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może wywołać do odpowiednich uszkodzeń płodu, i nawet do jego śmierci.