Tlumaczenia prawne rozwojowa nisza dla wytrwalych

Wraz z rozwojem globalizacji wzrosła liczba firm międzynarodowych. Nikogo już nie dziwi fakt, że siedziba główna znajduje się w Nowym Jorku, a produkcja w Singapurze. Polskie przedsiębiorstwa także świetnie radzą sobie na rynkach międzynarodowych. Nie tylko zawiązują współpracę z globalnymi korporacjami, ale także konkurują z nimi jakością swoich produktów.

Takie “skurczenie” się świata stało się powodem zwiększonego zapotrzebowania na tłumaczenie różnego rodzaju tekstów umów, dokumentów przewozowych, aktów założycielskich spółek, ekspertyz. Coraz częściej, zarówno firmy, jak i osoby prywatne, wykazują zapotrzebowanie na tłumaczenia prawne.
Dla osób studiujących filologię i myślących o karierze tłumacza jest to obszar, którym warto się zainteresować. Wbrew pozorom, nie wymaga to ukończenia studiów prawniczych. Potrzebna jest jednak znajomość języka prawniczego, jego specyfiki oraz terminów prawnych. Wszystkiego tego można się nauczyć poprzez czytanie aktów prawnych, adekwatnych do rodzaju tekstu, który mamy przetłumaczyć.

Kto nie boi się podjąć wyzwania jakim jest niełatwy teks prawniczy, może liczyć na ciągły napływ klientów. Gwarantowana jest także różnorodność. Tłumaczenia prawne bowiem mogą dotyczyć wszelkiego rodzaju umów zawieranych pomiędzy firmami, aktów notarialnych, umów leasingu.

W przypadku niektórych dokumentów wymagane jest posiadanie uprawnień tłumacza przysięgłego, np. przy tłumaczeniu aktów notarialnych. Nie stanowi to jednak przeszkody dla kogoś kto poważnie myśli o byciu profesjonalnym tłumaczem. Takie uprawnienia nie tylko zwiększą ilość dokumentów jakimi możemy się zając, ale także będziemy postrzegani przez naszych klientów jako profesjonaliści .

Podsumowując, zapotrzebowanie na tłumaczy specjalizujących się w tłumaczeniu prawniczym będzie nadal wzrastać. A wzrost ten będzie proporcjonalny do rozwoju międzynarodowego handlu i współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami.


Biuro Tłumaczeń Lingua Lab
Piastowska 8A, 30-211 Kraków
12 350 59 20
http://www.lingualab.pl