Seksoholizm a zwiazek

Seksoholizm to uzależnienie od seksu - choroba, pokazująca się kompulsywnymi zachowaniami o podłożu seksualnym.

Prof. Lew Starowicz definiuje zjawisko jako: "stan patologicznego nasilenia erotycznych zaangażowań i aktywności seksualnej, w który te potrzeby panują nad innymi, mając o sensie życia". Pokazuje się na nowe rodzaje - licznymi zdradami, natręctwami seksualnymi, masturbacją, zainteresowaniem pornografią.

Z wskazówki na trwającą w obecnych latach swobodę seksualną, rodzaj popularności i przyzwolenia na różne zachowania seksualne problem potrafi stanowić bagatelizowany lub niedostrzegany. Osoba, która boryka się z ostatnim problemem trafia na mur niezrozumienia, budzi politowanie, jest narażona na kpiny otoczenia.

Osoba uzależniona ciągle szuka nowych doświadczeń seksualnych - w różnych organizacjach i budowach. Seksoholik zatem nie koniecznie stereotypowy macho, jednak taki obraz jawi się w głowach dużo kobiet. Przeciwnie, istnieje teoria, że u podłoża tych zachowań jest była chęć podniesienia samooceny. Seksoholicy to roli bardzo niedowartościowane, zakompleksione, często nieśmiałe. Stale poszukują potwierdzenia własnej atrakcyjności. Seks jest systemem na podniesienie ego, rozładowania negatywnych emocji, napięć takich jak lęk i stres.

Do wzrostu choroby mogą dodać się również wzorce zabrane z domu rodzinnego - bywa, że dysfunkcyjnego i patologicznego.

Seksoholizm jest chorobą, jaka tworzy zły pomysł na inne dziedziny życia osoby uzależnionej, częstokroć boleśnie dotyka bliskich. Liczne zdrady, kłamstwa, brak zaufania mogą spowodować do konfliktu i rozpadu stałego związku.

Choroba niewątpliwie wymaga leczenia, psychoterapii. Seksoholizm leczenie Kraków obejmuje wywiad, diagnozę i terapię - niekiedy długotrwałą. Obiektem jest zmiana postrzegania sfery seksualnej, zmiana myślenia, tak by akt seksualny nie był tylko kluczem do zaspokojenia atawistycznego popędu, lecz i zabarwionym emocjonalnie dowodem oddania.