Rozwoj przemyslu petrochemicznego

Coraz szybszy rozwój technologii przemysłowych, nastawienie na dobry wynik produkcyjny, siłę i wielkość procesów w sferach takich jak druk, tekstylia, tworzywa sztuczne, chemia, optyka czy pakowanie zwiększa niebezpieczeństwo wyładowań elektrostatycznych. Im znacznie nasilony jest proces produkcyjny, tym sporo powstaje ładunków, jakie wymagają stać zneutralizowane, by nie zagrażać bezpieczeństwu użytkowników.

Niekontrolowane rozładowanie nagromadzonych ładunków elektrostatycznych może spowodować do zapłonu mieszaniny alkoholu i powietrza przy pomocy powstałej skry także tymże samym spowodować eksplozję. Rozwiązaniem tego rodzaju problemów wykorzystują się firmy, które dają w wymienionych przypadkach między innymi uziemienie elektrostatyczne, oczyszczanie naładowanej powierzchni, neutralizację lub ładowanie elektrostatyczne.
Electrostatic earthing to mechanizm uziemienia, który przyjmowany jest na wzór w przypadku załadunku cystern przewożących materiały sypkie lub płyny. Na ich wielkości skupiają się duże ilości ładunków elektrostatycznych. Podłączenie do organizmu uziemienia cysterny jest obowiązkowe już przed przystąpieniem do załadunku. Eliminuje to ryzyko powstania zapłonu. Inne dramatyczne sytuacje są znaczenie w sukcesie rur, zaworów, dmuchaw, jakie w ciągu produkcyjnym materiałów sypkich na efekt wibracji lub wybrania mogą stać oddzielone od siebie i tworzyć zagrożenie zapłonu. Uziemiać należy i wielkie pojemniki lub kontenery napełniane substancjami łatwopalnymi. Zagrożenie mają także nieuziemione pojemniki brane w procesach mieszania i miksowania. Praktycznie wszystek krok w procesie produkcyjnym generuje powstawanie ładunków elektrostatycznych, czy należy o załadunek materiałów do elastycznych kontenerów, lub te o ręczne napełnianie beczek lub puszek. Uziemienie elektrostatyczne jest potrzebne, gdyż może wykonywać do wyładowań pomiędzy personelem a narzędziami i pojemnikami, i w dziedzinie zagrożonej początkiem może sprawić do zapłonu i eksplozji.