Ochrona gwarantowana przez plytki bezpieczenstwa

Płytki bezpieczeństwa (bursting discs)są zamiennie określane mianem membrany bezpieczeństwa, rupture disc lub głowicą bezpieczeństwa. Stosowane są w różnych gałęziach i branżach. Zawsze wszędzie tam, gdzie pojawia się realne ryzyko związane ze wzrostem ciśnienia do niebezpiecznie wysokiego poziomu, co mogłoby doprowadzić do poważnej awarii urządzenia.

Zastosowanie płytek stanowi odpowiedź na pytanie co to jest płytka bezpieczeństwa.

comarch cdn xlComarch ERP XL - Systemy ERP CDN - POLKAS

Montaż płytek może być samodzielny lub w połączeniu z zaworami bezpieczeństwa. Dzięki pełnemu systemowi montażu, czyli połączeniu płytki oraz zaworu bezpieczeństwa zyskuje się ochronę zaworu przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych i środowiska naturalnego.

Płytki są zdecydowanie tańsze niż zawory, odznaczają się krótszą żywotnością, ale wiele osób z nich korzysta.

Płytka bezpieczeństwa działa w ten sposób, że błyskawicznie odprowadza medium robocze od zabezpieczonego urządzenia, np. zbiornika. Po wykryciu niebezpiecznie wysokiego ciśnienia płytka pęka, w miejscu nacięcia. W wyniku przerwania w zbiorniku powstaje wolny przekrój i nie dochodzi do eksplozji czy awarii zbiornika.

Największym uznaniem cieszą się najprostsze i najmniej zaawansowane technologicznie płytki. Są to modele, które posiadają specjalne nacięcie. Jeżeli tylko dojdzie do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia lub nagromadzenia pyłów lub gazów to płytka automatycznie pęka, przez co nie dochodzi do wybuchu.

Dostępne są również płytki bezpieczeństwa, które są nacinane w sposób laserowy. Mogą mieć zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, w branży ekologicznej, w motoryzacji itp.