Kasa fiskalna przeszkoda czy istotna pomoc

Trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że każdy urzędnik skarbowy wychodzi z założenia, iż kasa fiskalna ułatwia życie przedsiębiorcom. Jakie jednak zdanie w tej kwestii mają sami zobowiązani do jej używania?

Większość właścicieli firm jest zdania, że faktycznie – sprzęt ten może być pomocny, ale tylko dla pracowników fiskusa. Gdy przeprowadzają oni kontrolę, dzięki zastosowaniu tego urządzenia wszelkie dane dotyczące sprzedaży mają podane jak na tacy. Czy oznacza to jednostronną korzyść?

Kasa fiskalna elzab alfa ułatwia życie przedsiębiorcom o tyle, że i im zdecydowanie łatwiej jest utrzymać porządek w dokumentacji – wystarczy, że będą trzymać kopie rolek w firmowym archiwum, a wówczas nie grozi im ze strony urzędu żaden mandat. Jeszcze lepiej sytuacja ta wygląda wtedy, gdy kasa umożliwia cyfrowe przechowywanie danych – pozwala to oszczędzać miejsce, czas i pieniądze, które musiałyby w innym przypadku zostać wydane na dodatkowe rolki papieru.
Jedno jest pewne – kasa fiskalna ułatwia życie przedsiębiorcom, którzy są uczciwi. Przed kilkoma laty koniecznością stało się posiadanie takowej w taksówce. Większość taksówkarzy nie miała problemu z wprowadzeniem nowego przepisu w życie – pokornie zakupili oni urządzenia i od tej chwili rozliczali się z fiskusem w prostszy sposób. Słyszalne było też jednak wiele oznak protestu – z reguły właśnie ze strony tych, którzy po prostu nie chcieli opodatkowywać dochodu i zagarniać więcej pieniędzy do własnej kieszeni. W takiej sytuacji sprzęt ten może zostać uznany za przeszkodę, ale dla całego społeczeństwa na pewno jest on bardzo pomocny.
Wielu małych przedsiębiorców broni się przed obowiązkiem korzystania z tych urządzeń. Twierdzą oni, że kasa fiskalna ułatwia życie tym, którzy osiągają duże obroty i to tak naprawdę do kontroli takich firm powinna być ona używana, gdyż mogą one z łatwością wyprowadzić część swoich dochodów bez opodatkowania. To oczywista nieprawda, głoszona przez zwolenników oszukiwania fiskusa – pewne metody można zastosować w każdym przypadku, oczywiście są one karalne i należy liczyć się z ryzykiem.
Czy kasa fiskalna ułatwia więc życie przedsiębiorcom? Nie tylko im, ale i fiskusowi, dzięki czemu kontrole trwają krócej i wszelkie nieścisłości dużo łatwiej jest wyjaśnić. Dzięki temu więcej energii można przeznaczyć na rozwój swojego biznesu.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl