Jakie swietlowki wyrozniamy

Lampa świetlówkowa, zwana inaczej lampą fluoroscencyjną czy też świetlówką jest po prostu lampą wyładowczą. Światło jest z niej emitowane poprzez luminofor. Natomiast luminofor pobudzany jest przez promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie to powstaje poprzez wyładowanie jarzeniowe w rurze, która wypełniona jest gazem.


Świetlówki najczęściej produkowane są w kształcie rury. Z zewnątrz pokryte są luminoforem, natomiast wewnątrz wypełnianie są rtęcią i argonem. W zależności od dobranego luminoforu promieniowanie przetwarzane jest na różną barwę światła – dzienną, chłodno białą, białą, ciepłobiałą czy różnokolorową.
Wyróżniamy świetlówki proste zwane też liniowymi, a także świetlówki kołowe, U-kształtne oraz kompaktowe.
Ponadto biorąc pod uwagę odmiany konstrukcyjne świetlówki można podzielić na standardowe, trójpasmowe oraz z luminoforami wielopasmowymi. Mówiąc o zasilaniu świetlówek to zasilane są one przez dwa układy stabilizacyjno-zapłonowe. Po pierwsze ze statecznikiem magnetycznym, po drugie elektroniczny.
Niestety świetlówka w porównaniu z żarówką wytwarza dużo mniej ciepła. Świetlówka charakteryzuje się wyższą skutecznością świetlną. Poza tym świetlówka pracuje dużo dłużej. Wymaga mniejszej zależności strumienia świetlnego. Świetlówki mogą być wytwarzane w różnych temperaturach barwowych.
Niestety lampy świetlówkowe posiadają wiele wad. Przede wszystkim wymaga opraw z dodatkowym wyposażeniem takim jak statecznik czy zapłonnik. Posiada dużą gorszą jakość światła. Jej wydajność jest zależna od otaczającej temperatury. Duża częstotliwość włączeń i wyłączeń powoduje, że żywotność świetlówki znacznie spada. Nie można w świetlówkach regulować promienia świetlnego za pomocą regulatorów napięcia – ściemniaczy. Występuje efekt stroboskopowy. Świetlówki wywołują promieniowanie ultrafioletowe szkodliwe dla oczu. Charakteryzuje się niskim współczynnikiem mocy. Zawiera rtęć, która jest bardzo silną trucizną, a koszt jej zakupu jest wyższy.
Podsumowując, świetlówki tak jak każdy produkt zawiera zarówno wady, ale także zalety. Dlatego też przed zakupem należy rozważyć za i przeciw.