Frezowanie 5 axis

Frezowanie to niepowtarzalny z rodzajów obróbki skrawaniem. Polega on na działaniu nacięć, rowków itp. we frezowanym materiale, za pomocą odpowiedniej maszyny (frezarki) także będącego jej właściwością narzędzia skrawającego (frezu). Za pomocą frezowania można pracować na dowód koła zębate, czy mieć gwinty. W przypadku frezowania narzędzie skrawające orientuje się, i materiał obrabiany jest prowadzony. Czasem i ostrze skrawające może jednocześnie zmieniać się i wynosić. Obróbka skrawaniem, w współczesnym teraz frezowanie, to pewien z pierwszych działów w wielu zakładach produkcyjnych.

 

Obecnie często podawane jest frezowanie cnc. Proces ten dokonuje się na obrabiarkach (frezarkach) cnc (ang. computerized numerical control). Stanowią toż obrabiarki sterowane numerycznie, a a takie, w których wszystek proces skrawania jest zaplanowany i kierowany komputerowo. Dzięki temu dodatkowe jest kupowanie znacznie wysokiej precyzji obróbki oraz ofertę frezowania zaawansowanych kształtów. Nowoczesne frezarki cnc są naszpikowane elektroniką oraz posiadają zaawansowane oprogramowanie sterujące. Możliwość otrzymania znacznie szerokiej precyzji wytwarzania elementów podczas frezowania ma ogromne znaczenie zwykle w takich dziedzinach, jak budowa maszyn, gdyż tam istotne jest odpowiedzialne spasowanie elementów.

Choć odpowiednia frezarka jest poważne znaczenie, to we frezowaniu cnc niezwykle istotną rolę odgrywają też robocze narzędzia skrawające, czyli frezy. Sytuacja ich wykonania oraz że być nacisk na dokładność frezowania, ale oprócz tegoż wyjątkowo ważna stanowi ich oporność na ścieranie, zwłaszcza jeśli frezowanie rozgrywa się w ścisłym materiale. Stąd też frezy są zbudowane z bardzo wytrzymałych, zdrowych i stałych na ścieranie materiałów, takich jak węgliki spiekane. Daje więc ich długą żywotność i skuteczność obróbki nawet bardzo twardych materiałów, takich jak stal.

Frezowanie cnc to ale nie tylko wysokiej wartości frezarki cnc i urządzenia skrawające. Nawet najlepsza maszyna na nic się nie przyda, jeśli nie będzie jej obsługiwał potrafiący się tak na indywidualnej książce fachowiec. Dlatego te we frezowaniu cnc potrzebni są wykwalifikowani frezerzy, który świetnie znają dziedzinę obróbki skrawaniem w licznym zakresie, a dodatkowo dobrze orientują się w kształcie technologicznym i obsłudze konkretnych maszyn.