Dlaczego zaburzenia psychiczne sa tematem tabu

Coraz więcej Polaków boryka się z mniejszymi lub większymi zaburzeniami psychicznymi. Niestety, w naszym kraju choroby związane z psychiką wciąż stanowią temat tabu. Wczesna wizyta u psychiatry pozwala najczęściej na szybsze rozwiązanie problemu. Spotkanie ze specjalistą może w porę uchronić przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę zajmuje się psychiatra. Do obowiązków tego specjalisty należy zajmowanie się badaniem, zapobieganiem oraz leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych, które mogą występować zarówno samodzielnie, jak również wraz z innymi zaburzeniami o podłożu medycznym. Do podstawowych zadań zawodowych psychiatry należy przede wszystkim dokonanie oceny stanu zdrowia pacjenta, rozpoznanie choroby lub zaburzenia, z jakim boryka się dana osoba, ustalenie odpowiedniego planu leczenia oraz sprawowanie nadzoru nad procesem leczenia i rehabilitacji.

Podczas wizyty lekarz psychiatra sporządza szczegółowy wywiad na temat zaobserwowanych objawów chorobowych, a także czasu ich trwania i nasilenia. Doświadczony specjalista dokonuje obserwacji pacjenta oraz przeprowadza lub zleca dodatkowe badania, które mają pomóc w ustaleniu skutecznego leczenia np. z zakresu elektroencefalografii lub neuroradiologii. Leczenie psychiatryczne obejmuje najczęściej farmakoterapię, czyli leczenie choroby za pomocą leków, psychoterapię bazującą na kontakcie międzyludzkim, terapię społeczną, która najczęściej oznacza trening umiejętności społecznych lub spotkania grupy wsparcia oraz metody biologiczne.

Nasz psychiatra to doskonale wykwalifikowany specjalista, który wykazuje się nie tylko ogromną empatią, jak również doświadczeniem w walce z chorobami psychicznymi.