Czy warto posiadac kase fiskalna

Obecnie wiele osób decyduje się otworzyć własną działalność gospodarczą. Wśród nich są i tacy, którzy chcieliby rozpocząć prowadzenie sklepu. Kiedy już wiedzą, że ich plan na pewno dojdzie do skutku, zaczynają się martwić o szczegóły. Czy kasa fiskalna w takim miejscu to podstawa? A może szkoda zachodu i pieniędzy?

Kasy fiskalne są w dzisiejszym świecie bardzo częstym rozwiązaniem. W zasadzie trudno już spotkać sklep (chyba że jest bardzo malutki i naprawdę należy tylko do jednej osoby), w którym się ich nie wykorzystuje. Dlaczego cieszą się takim powodzeniem oraz jakie są plusy z ich posiadania?

Sprzedawcy, którzy mają u siebie kasy fiskalne, mogą zapewnić swoim klientom paragon do każdego zakupionego towaru. Dzięki temu nabywca ma dowód zawarcia transakcji ze sklepem, a co więcej, jeśli kupuje na przykład sprzęt elektroniczny, może użyć paragonu jako gwarancji w trakcie reklamacji (jeśli oczywiście urządzenie nie posiada oddzielnej karty gwarancyjnej). Paragon umożliwia też wymianę sprzętu w przypadku, gdy okaże się on wadliwy.

Co ciekawe, kasy fiskalne w pewien sposób wpływają też na kontrolę wydatków kupującego. Na paragonie, który zwykle jest czytelny, a informacje na nim zawarte nie wymagają dodatkowych wyjaśnień, znajduje się zawsze data sprzedaży oraz cena. Tym sposobem klient wie, gdzie i co kupił, a co za tym idzie, potrafi ustalić, w jaki sposób “rozeszły się” jego pieniądze.

Warto wiedzieć, że osoby, chcące rozpocząć sprzedaż, będące jednocześnie zobowiązane do ewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej, mają możliwość zakupić kasę fiskalną w niższej cenie (wystarczy, że skorzystają z odpowiedniej ulgi). Trzeba jednak zauważyć, że ten przywilej obejmuje jednak wyłącznie tych, którzy mają rozpocząć ewidencjonowanie obrotu oraz kwot podatku przy użyciu kasy fiskalne novitus.

Jeśli miejscem sprzedaży jest niewielkie pomieszczenie czy stragan, nie trzeba się wcale martwić gabarytami urządzenia. Kasy fiskalne sprzedawane są w bardzo różnych rozmiarach – w powyższych sytuacjach wystarczy więc zaopatrzyć się w najprostsze modele, które nie posiadają modułu, odpowiedzialnego za czytanie kodów kresowych.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl